C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Marine med en skrueskonnert udfor en kyst. Sign. C. Fr. Sørensen Nordsøen 1862 2. juni. Olie på papir monteret på lærred. 32×48.
Flere større reparationer samt retoucheringer. Enkelte krakeleringer. Mindre afskalning i øvre højre hjørne. Behov for overfladerensning.