2139/1251
A. Michelsen, m.fl.
Smykkesæt af sterlingsølv bestående af tre halskæder og broche delvist prydet med cabochonslebet tigerøje og baguetteslebet bjergkrystal. L. ca. 4,5×5,0 cm. L. halskæde ca. 60 cm. L. rundt vedhæng inkl. øsken ca. 5,5×6,5 cm. L. halskæde ca. 70 cm. L. tigerøje vedhæng ca. 4,0×3,0 cm. L. inkl. vedhæng ca. 72 cm. L. broche ca. 8,0×2,0 cm. (6)
Broche signeret Stigbert. Sverige, 1941.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker og Fashion, 29. september 2021
Vurdering
Hammerslag