2139/​1251

A. Michelsen, m.fl.

Smykkesæt af sterlingsølv bestående af tre halskæder og broche delvist prydet med cabochonslebet tigerøje og baguetteslebet bjergkrystal. L. ca. 4,5×5,0 cm. L. halskæde ca. 60 cm. L. rundt vedhæng inkl. øsken ca. 5,5×6,5 cm. L. halskæde ca. 70 cm. L. tigerøje vedhæng ca. 4,0×3,0 cm. L. inkl. vedhæng ca. 72 cm. L. broche ca. 8,0×2,0 cm. (6)

Broche signeret Stigbert. Sverige, 1941.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker og Fashion, 29. september 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK