Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Rund vase stentøj modelleret med bred 'krave'. Dekoreret med rødbrun glasur med sandfarvede elementer. Sign. S 6–5 1917. Kgl. P. H. 13,5–14. Diam. 20,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker - yderside med mørke mærker på undersiden af 'kraven'. Bundens underside med et afslag - antageligt hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021