849/​27

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Spadseretur på Skagens Strand”. Kunstnerens datter Vibeke Krøyer, Henny Broderen og datteren Lisbeth Brodersen gående arm i arm på Skagen Sønderstrand. Sign. S. Krøyer Skagen Juni 1909. Olie på lærred. 47×67.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 790.

Maleriet er en studie til Krøyers sidste store komposition med kvinder på stranden “Spadseretur på Skagens Strand”, 1909, 102×202 cm. Dette maleri stod ufuldført på Krøyers staffeli ved hans død, og det blev solgt på Bruun Rasmussen auktion 612, 1995 nr. 38.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1910 nr. 205. Grosserer C. W. Strande. Bruun Rasmussen auktion 364, 1977 nr. 291 afb. s. 21. Bruun Rasmussen auktion 469, 1985 nr. 100 afb. s. 21.

Malerier og skulpturer, 10. juni 2014

Vur­dering

2.000.000–3.000.000 DKK

Hammerslag

2.200.000 DKK