1420/801
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Supercirkulært”. Bord med plade af bøg, monteret med spændben af forkromet stål. Udført hos Fritz Hansen, 1996. H. 72. Diam. 100.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Finérskade på top ca. 10×10 mm.
Moderne kunst og design, 13. maj 2014
Vurdering
Hammerslag