1420/​801

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Supercirkulært”. Bord med plade af bøg, monteret med spændben af forkromet stål. Udført hos Fritz Hansen, 1996. H. 72. Diam. 100.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Finérskade på top ca. 10×10 mm.

Moderne kunst og design, 13. maj 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.450 DKK

1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK