12003/61
Bornholmsk barok standur i kasse af bemalet og delvist forgyldt træ. Ottedøgnsværk med sekund- og datoangivelse. Signeret Anders Heede, 1773. H. 210.
Lodder og pendul medfølger. Uret fungerer. Senere bemaling og forgyldning.
Kunst, antikviteter & design, 16. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
31 bud