Rubin-, safir- og diamanthalskæde af 18 kt. guld prydet med facetslebne rubiner og safirer og rosenslebne diamanter. L. ca. 37 cm. Vægt ca. 117 g. Grækenland, ca. 1960.
Original æske medfølger. Med inskription E.B.W.H. på bagsiden.
Proveniens: Gave fra Bodosakis-Athanasiadis til Eeva Haapala. Prodromos Bodosakis-Athanasiadis (1890–1979) var en af de vigtigste figurer i det 20. århundredes græske industrihistorie. Han skabte et enormt industrielt imperium med fabrikker bl.a. indenfor våbenindustri og minedrift. I den forbindelse mødte han Paavo Haapala som var en finsk geolog og minechef og gift med Eva Barbara Wilhelmina Haapala, licentiat i filosofi og forsker i plantefysiologi.
Smykker, 17. september 2020