1905/1164
Diamantbroche af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.66 ct. samt et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld hver prydet med brillantslebet diamant, i alt ca. 0.16 ct. Diam. 2,7 cm. (3)
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Mindre gravering på brochens bagside. Ørestikkerne mangler bagstoppere.
Smykker, 30. januar 2019
Vurdering
Hammerslag