1623/8631
Hardstone figur i russisk Fabergé manér i form af politibetjent, prydet med bl. a. hat og bælte af guld, knapper med oldminecut diamanter. Faux-stemplet H. W. 20. årh.s tredje fjerde. H. 11,5.
Mindre aldersslitage, bl. a. medfølger løst sværd med nyere lim i hånden.
Russisk auktion, 6. juni 2016
Vurdering
Hammerslag