Dansk kunstner, 19. årh.
Folkeliv omkring Frihedsstøtten i København. Sign. C.G. 1879. Olie på lærred. 57×43.
Mindre krakeleringer, etoucheringer enkelte minimale afskalninger. Mærke langs blændrammens kant. Behov for rensning og let opstramning.