2138/979
Dimitri Omersa (f. 1927, d. 1985)
Fodskammel af patineret kernelæder i form af elefant. Udført hos Omersa & Co. Udgået fra Svensk Tenn. H. 52. L. 63. B. 29.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og krakeleringer. Skind med en del slitage. Nogle løse syninger. Defekt hale.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag