2138/​979

Dimitri Omersa (f. 1927, d. 1985)

Fodskammel af patineret kernelæder i form af elefant. Udført hos Omersa & Co. Udgået fra Svensk Tenn. H. 52. L. 63. B. 29.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og krakeleringer. Skind med en del slitage. Nogle løse syninger. Defekt hale.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag