1921/1567
Kaminur af forgyldt og patineret bronze, skive af emalje, værk med halv og heltimeslag. 19. årh.s slutning. H. 40. B. 22. D. 15.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt 2 x optræksnøgler medfølger.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag