Ingeborg Marie Bang (f. København 1833, d. smst. 1913)
Udkanten af en have med liljekonvaller og forglemmigej. Sign. M. Bang 1864. Olie på lærred. 74×103.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1411, 2014 nr. 97.
Adskillige mindre krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021