Jean Deyrolle (f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967)
“Agrève”, 1955–1956. Sign. Deyrolle; sign. på bagsiden med titel. Tempera på lærred. 55×38.
Litteratur: Georges Richar-Rivier: “Deyrolle. Catalogue raisonné oeuvre peint 1944–1967”, Paris, 1992, nr. 56.02, gengivet s. 170.
Proveniens: Tidligere i Verner Nielsens samling, København.
Jean Deyrolle var en central figur i kredsen omkring Galerie Denise René og spillede en vigtig rolle i udviklingen af det abstrakt-konkrete maleri i efterkrigstidens Paris. Galerie Denise René blev i slutningen af 1940’erne berøringsfladen mellem de franske og danske navne på galleriet, som også havde en tilknytning til Linien II. I 1948 udstillede Denise René 9 franske kunstnere, heriblandt Deyrolle, i Tokantens Kunsthandel, og på Linien II’s anden udstilling samme år i Den Frie Udstillingsbygning, var Deyrolle blandt fire inviterede franske gæster, alle med tilknytning til Galerie Denise René. Den naturlige forbindelse og udveksling mellem danske og internationale navne bekræftede linien II’s erklærede ambition; at være ”kontakten med de tidssvarende bevægelser i verdenskunsten”. I starten af 1950’erne kastede Deyrolle sin kærlighed på tempera, der oftest forbindes med italienske freskoer fra renæssancen, og skiftet fra traditionelt oliemaleri bliver nærmest totalt fra 1953 og frem. Temperaens let transparente og lysreflekterende kvalitet blev et kendemærke i Deyrolles farveflader, og er karakteristisk for hans bedste værker fra perioden. ”Agréve” fra 1955–56 er et skole-eksempel på et af Deyrolles tempera-værker fra en af kunstnerens mest lysende, inspirerede perioder.
Minimale krakeleringer. Herudover god original stand.
Konkret Kunst, 6. august 2024
13 bud