922/​92

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

Portræt af kunstnerens datter Lykke Slott-Møller (1893–1973) i hvid sommerkjole og med to italienske dukker i armene stående ved en ribsbusk. Sign. Harald Slott-Møller 1902 og 1903. Olie på lærred monteret på træ. 90 × 47.

Udstillet: Charlottenborg 1904 nr. 505 med titlen “Barneportræt”. Den Frie Udstillingsbygning: “Malerier, skulpturer og tegninger samt arbejder af dekorativ art udførte af Agnes Slott-Møller og Harald Slott-Møller i årene 1885–1908”, 1909 nr. 141 med titlen “Barneportrait af Lykke Slott-Møller”.

Proveniens: Sophie Alberti (1909). Herefter nedarvet i familien indtil i dag.

Sophie Alberti (1846–1947) var kvindesagsforkæmper og blandt andet formand for Kvindelig Læseforening fra 1891 til 1921.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?