2015/535
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af oregon pine, bestående af seks bogkasser. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 76. B. 76. D. 27,5. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Huller i bagbeklædning til vægmontering. Bogkasse med brændmærke på top. To bogkasser med manglende hylder, huller i bunden til ledninger, heraf den ene med finérskade. Løse hylder medfølger
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag