899/​172

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

“En tyr, der har revet sig løs”. Kalke. Sign. monogram Amsterdam 9 July 1846, samt betegnet “seet for 11 Aar siden paa Fr.værk”. Pen på japanpapir. Bladstørrelse 11,3×15,5. Uindrammet.book

En signeret kalke efter usigneret tegning fra skitsebog nr. 35 (Amsterdam, Vognserup og Kalundborg 1846–1847) i den Hirschsprungske Samling

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Johan Thomas Lundbye”, 1893 nr. 408. Bispegården, Kalundborg, “Johan Thomas Lundbye. Værker fra private samlinger”, 2018, nr. 49. Gengivet i katalog.

Proveniens: Kunstneren Lorenz Frølich, herefter nedarvet i familien indtil Museumsbygningen auktion 27, 2003 nr. 185. Dansk privatsamling af Johan Thomas Lundbye-tegninger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag