2131/866
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Pantonova”. Lænestol med stel af forkromet stålwire. Sæde samt ryg betrukket med blå uld. Formgivet 1971. Udført hos Fritz Hansen.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Løst uld betræk.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud