2425/​502

Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)

“Dwarf Dancer”, 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 13/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 63×36,

Dette værk blev produceret i forbindelse med en speciel Picasso udstilling på Museo Picasso i Barcelona i anledning af kunstnerens 85 års fødselsdag. Efter et maleri fra 1901 der tilhører museet og er fra Picassos Post-Impressionistiske periode.

Original stand. Undersøgt i ramme.

Vur­dering

35.000–40.000 DKK

Hammerslag