2435/869
“GE 375”. Højrygget lænestol af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med stribet uld. Designet 1969. Udført og mærket hos Getama, Gedsted.
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Vurdering