1639/554
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på fire armstole med stel af stål. Sæde, ryg og armlæn betrukket med sort skind. Model 3207. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med større revner, krakeleringer, reparationer og huller. To stole med blød ryg.
Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016
Vurdering
Hammerslag