Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)
Udsigt mod baggårdshuse. Sign. Olaf Rude 22. Olie på lærred. 69×52.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Original stand med enkelte krakeleringer.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
16 bud