Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristolen”. Et par armstole med stel af mørkbejdset ask, betrukket i sæde, ryg, løs hynde, armlæn og stropper med patineret rødbrunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, København. (2)
I 1933 tegnede professor Kaare Klint sin variation af “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål. Kilde: Rud. Rasmussen's Snedkerier. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, afb. s. 26.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle overfladeridser og mærker. En stol med nyere armlæn.
Moderne kunst og design, 19. november 2019