2114/16
Poul Friis Nybo (f. København 1869, d. Vejby 1929)
Marine med to sejlskibe i modlys. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 40×61,5.
Proveniens: ABR auktion 277, nr. 303, april 1972.
Behov for let overfladerensning. Få mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag