Empire kaffekande af sølv med hank og lågknop af ben, låg med gallerikant, graveret med våbenskjold for Baron Gyldenkrone. Mester Bendix Gijsen, København 1809. Vægt 624 g. H. 20 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bule ved fodrand og på gallerikant. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
18 bud