895/​177

Samling af ni koptiske tekstil fragmenter vævet i rødt, blåt, sort og flødefarvet tråd med bl.a geometriske designs og figurer. Alle senere monteret på stof. Egypten 7–10. årh. Forskellige størrelser 41×5 cm. 27×15 cm. 12×10 cm. 32×6 cm. 30×23 cm. 37×13 cm 13×14 cm. 35×19 cm. 19×7 cm. (9)

Proveniens: Gammel dansk privat samling.

Fragmenteret. Restauret. Alle monteret på nyere tekstil. Fragment med fire figurer har pletter fra vandskade.

Asiatisk auktion, 10. juni 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag