Christian Mølsted (f. Dragør 1862, d. sst. 1930)
Christian Mølsted: “Indenfor yderste Rævle. Motiv fra Vesterhavet”. Sign. Chr. Mølsted 86. Olie på lærred. 35×57.
På blændrammen en udstillingsetiket. Antageligt udstillet: Charlottenborg 1886, nr. 292, med titlen “Den nye Redningsbaad kommer i Land fra en Prøvetour. Jyllands Vestkyst”. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 612, 1995 nr. 265, afbildet s. 131.
Enkelt minimalt stødmærke. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
26 bud