2144/898
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
“Tabouret Berger”. Tre-benet skammel af amerikansk valnøddetræ. Udført og mærket hos Cassina. H. 18. Diam. 32.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Et ben med løs samling.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
33 bud