A. Andersen-Lundby (f. Lundby ved Aalborg 1840, d. München 1923)
Dansk fjordparti. Sign. A. Andersen 1874. Olie på lærred. 28 × 37,5.
Proveniens: Den tyske greve Klaus von Thun u. Hohenstein Veit's omfattende samling af A. Andersen-Lundbys malerier. Bruun Rasmussen auktion 1026, 2010 nr. 607.
Mindre retoucheringer og enkelte mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes lidt op.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
18 bud