1751/​1664

Kinesisk Qingbai skål af porcelæn, indvendig med indridset dekoration i form af slyngende bånd, dækket af grå-beige glasur, uglaseret rand. Song 1127–1279. Diam. 18,5 cm.

Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København.

Få små brændingsfejl, ridster. Gasur krakeleringer.

Varia, 21. december 2017

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK