1751/1664
Kinesisk Qingbai skål af porcelæn, indvendig med indridset dekoration i form af slyngende bånd, dækket af grå-beige glasur, uglaseret rand. Song 1127–1279. Diam. 18,5 cm.
Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København.
Få små brændingsfejl, ridster. Gasur krakeleringer.
Varia, 21. december 2017
Vurdering
Hammerslag