Paul Bang (f. Århus 1869, d. København 1930)
Portræt af Inger Trolle (1876–1923). Sign. Paul Bang 1897. Olie på lærred. 60×47.
Verso en udstillingsetiket fra Charlottenborg.
Proveniens: Værket er nedarvet i den portrætteredes familie ind til i dag.
Krakeleringer. Mindre afskalninger nær kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. september 2023