903/​264

Carl von Linné (f. 1707, d. 1778, Swedish botanist, physician, and zoologist)

Flora Suecica, exhibens plantas per regnum Sueciae [...]. Stockholm: Laurenti Salvi 1745. 1. udg. 8vo. [10] 1–419 s. Med én udfoldelig planche. En del blade brunplettede. Indb. i samt. helbind af kalv med forgyldt ryg, rødt snit.

I sommeren 1745 udgav Linné Flora Suecica og Fauna Suecica. Flora Suecica var en ren botanisk bog mens Fauna Suecica var en zoologisk.

En del blade brunplettede.

Bindet i god stand med mindre brugsspor.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK