Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
E. Kold Christensen kvadratisk boks med 40 forskellige præsentationsfotos 1960–1970'erne. E. Kold Christensen salgskatalog 1979–80. “Poul Kjærholm”, 1999. Fritz Hansen katalog 1968. (4)
Bestående af:
1. E. Kold Christensen: Kvadratisk boks indeholdende 40 forskellige præsentationsfotos over Poul Kjærholms møbler. Fotograferet af Keld Helmer-Petersen og Else Tholstrup. Trykt hos Nordisk Bogtrykkeri. Udført som salgsmateriale for E. Kold Christensen. 1960–1970'erne. B. 13,8. L. 14,6. D. 2,3.
2. E. Kold Christensen: Salgskatalog indeholdende 23 plancher over Poul Kjærholms møbler i gråt papomslag 1979–80. Størrelse A4, 30×21.
3. Christoffer Harlang, Keld Helmer-Petersen, Krestine Kjærholm: “Poul Kjærholm”. Arkitektens Forlag 1999, 190 sider.
4. Fritz Hansen katalog 6802. Med møbler af Arne Jacobsen, Hans J. Wegner. Børge Mogensen, Grete Jalk m.fl. 102 sider.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Forside af Fritz Hansen katalog med kuglepen. Låg til kvadratisk boks mangler
Moderne kunst og design, 10. august 2021
36 bud