Viggo Langer (f. Leipzig 1860, d. Rungsted 1942)
“Christina Nielsons mur i Menton-Garavan”. Sign. Viggo Langer 1914–27. Olie på lærred. 49×73.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 695, 2001 nr. 1065 (afb. s. 67 i kataloget).
En flænge i øverste venstre hjørne (ca. 2 cm). Nogle mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020