905/​38

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Skagen Sønderstrand. Tre optrukne både nær ved havet. Den forreste er mørkeblå. Sejlene er foldede sammen om masterne. Gråvejr.” Sign. S. K. 23. Juni 82. Olie på lærred. 32×48.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, Kbh. 1923, nr. 272.

Udstillet: “P. S. Krøyers mindeudstilling Charlottenborg”, 1910 nr. 113.

Proveniens: Guldvarefabrikant Georg Hertz (1910). Vekselererne Johan og Martin Levins samling, deres auktion februar 1923 no. 65. Her erhvervet af grosserer Julius Tafdrup. Bruun Rasmussen auktion 500, 1987 nr. 48, afb. s. 36.

D. 19. juni 1882 ankommer Krøyer for første gang til Skagen, og nærværende værk er et af hans første malerier fra Skagen og sandsynligvis det første maleri fra Skagen Sønderstrand.

Da Krøyer ankom til Skagen er vejret ellers så dårligt, at Krøyer besluttede at male et interiør, som noget af det første. Det blev til “I købmandens bod, når der ikke fiskes” (Den Hirsprungske Samling, inv. nr. 3083). Til det maleri udførte han en skitse d. 26. juni og endnu tidligere en tegning. Men d. 23. juni vover han sig altså alligevel ud på stranden for at male denne skitse af to fiskere ved deres båd på stranden. Allerede i et af hans første malerier fra Skagen ser han således de maleriske muligheder i motivet med fiskere på stranden, som skulle vedblive at blive et af hans gennemgående motiver årene i Skagen.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

300.000–500.000 DKK

Hammerslag

320.000 DKK