Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Georg Thylstrup (f. Roskilde 1884, d. København 1930)
Gourdformet bordlampe af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur, øverst med enkelte turkisgrønne elementer. Sign. monogram, 20–10-III, 1921. Base og fatningsmontering af patineret bronze støbt med stiliseret ornamentik. Unik. H. ekskl. fatning 25,5. H. inkl. fatning 31,5.
Bronze-dele med slitage i dele af patinering.
Moderne kunst og design, 19. marts 2019
11 bud