185/​29

Mads Guldager (f. 1965)

“Sadhu”. Sign. M. Guldager, 9/21. Fine Art print i farver. Lysmål 58×41.

Den danske fotograf Mads Guldager (f. 1965) bor og arbejder i København, Danmark. Han har en baggrund i boligindretning og har derved udviklet en stor sans for at arbejde med former, farver og detaljer. Guldager kombinerer disse oplevelser med sin passion for fotografering. Hvor end han går, medbringer han sit kamera. Guldager skildrer og dokumenterer således særlige øjeblikke fra vores omgivelser: Natur, arkitektur og kulturskatte. Den menneskelige krop spiller også en vigtig rolle i hans fotoserie, ikke mindst ønsket om at fange skønheden ved menneskelig følsomhed.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.850 DKK

901652 (Autobud) 1.850 DKK
180935 1.800 DKK
901652 (Autobud) 1.750 DKK
180935 1.700 DKK
901652 1.650 DKK
180935 1.600 DKK
901652 1.550 DKK
180935 1.500 DKK