Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
“Sjællandsk bondegård fra Tisvildeegnen”. Sign. monogram 1842. Pen på papir. Bladstørrelse 16×25.
Udstillet: Kunstforeningen, “Johan Thomas Lundbye”, 1954, nr. 35.
Litteratur: Gengivet som vignet i Karl Madsen “Johan Thomas Lundbye 1818–1848”, 1895, s. 97.
Proveniens: Kunstforeningen (1895). Kontorchef Bøgh-Andersen (1954). I Bøgh-Andersens families eje indtil i dag.
Papiret er gulnet. Misfarvninger i hjørnerne efter montering på underliggende papir.
Ældre tegninger og grafik, 4. april 2016
18 bud