2442/701
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4½/3½”. Standerlampe med stel af forkromet metal. Skærme af flerlags opalglas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 128.
Serienummer: 10895.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærmholder med skævheder. Manglende underskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
1044193 | ||
961380 |