Yank Wong (Yan Kwai Wong) (f. Hong Kong 1955)
“Promenade #506”, 1985. Usign.; titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 101×175.
Udstillet: “Recent Paintings by Yank Wong”, Pao Sui Loong Gallery, Hong Kong Arts Centre, Januar 1986. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017