Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
“Pige med Duer”, “Pige reder Hår”, “Liggende pige” samt to hoveder af chamotte. Delvis dekoreret med turkisblå og blåsort glasur. Sign. Johannes Hedegaard, hhv. 21319, 21739, 21952, 21817 og 21819. Kgl. P. H. 15,5–35. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. “Pige med Duer” (nr. 21319) med reparation på ene dues næb.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
27 bud