2131/​241

Svensk Mora standur i kasse af hvidmalet træ med forgyldt dekoration, rund skive af bemalet metal. 19. årh.s første halvdel. H. 210. B. 43. D. 20.

Ridser og mærker. Brugsslitage. 2 x lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK