Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Jernbanebom (mobil)”, 1957. Usign. Relief i bemalet træ, søm og snore. 21×46×8.
Litteratur: Albert Mertz Catalogue Raisonné, www.albertmertz.dk, registreret under året '1957'. Udstillet: “Albert Mertz”, Foreningen Ung Dansk Kunst, Den Frie Udstilling, København 1958. Udstillet: “Maleren Albert Mertz' arbejder”, Kunstforeningen, København 1962. Brev med anmodning om udlån til udstillingen medfølger. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
“(...) mon ikke Mertz har udmøntet sit væsen mest oprigtigt i de såkaldte 'Kinematografiske mobiler'? Bemalede hjul, bærepinde, træstumper o.s.v. ophængt i sytråde og småsøm, primitivt a la dukketeater, men små maleriske vidundere der svæver, dingler og vugger liv frem på væggen, både når de hænger stille og når de bevæger sig. Ikke mindst *Jernbanebom' i orange og blåt har man svært ved at løsrive sig fra”.
Fra anmeldelsen “Cirkus Mertz” af udstillingen på Den Frie Udstilling i 1958 ved anmeldersignatur H. E.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020