1518/171
Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
Portræt af en kvinde. Sign. Wenzel Tornøe 1901. Olie på lærred i oval ramme med etiket fra Valdemar Kleis. 67×53.
Udstillet på Charlottenborg 1901 nr. 480.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 27. april 2015
Vurdering
Hammerslag
20 bud