2110/765
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Stol af mahogni, sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1942. Udført hos snedkermester A.J. Iversen, med papiretiket herfra.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 172.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud