2103/​42

Auguste Louis Lalouette, efter, ca. 1900

To figurer af forsølvet bronze i form af dreng og pige, hun holdende kurv og kamin. Betegnet Lalouette. H. 23. (2)

Kraftig slitage på sølvplet. Den ene sokkel trykket. Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag