2103/42
Auguste Louis Lalouette, efter, ca. 1900
To figurer af forsølvet bronze i form af dreng og pige, hun holdende kurv og kamin. Betegnet Lalouette. H. 23. (2)
Kraftig slitage på sølvplet. Den ene sokkel trykket. Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag