1734/​846

Jørgen Gammelgaard (f. 1938, d. 1991)

Et par foldetaburetter med stel af forkromet stål, krydsstillede ben. Sæde udspændt med sort skind. Formgivet 1970. Udført 1970'erne hos af Designforum. H. 43. B. 36/48,5. L. 57. (2)

Designforum blev oprettet som søsterselskab til Johannes Hansen møbelsnedkeri, hvor øvrige effekter, ikke formgivet af Hans J. Wegner, udgik fra. Taburetten var med, da Jørgen Gammelgaard og Designforum fik Møbelprisen i 1971. Designforum-hæfte samt et ekstra brunt sæde medfølger.

Litteratur: Arne Karlsen: “Dansk Møbelkunst i det 20. århundrede”, bd. 2, gengivet og omtalt s. 248.

Litteratur: Frederik Sieck: “Nutidig dansk møbeldesign”, 1981, gengivet og omtalt s. 46.

Nye sæder. En skammel med forkromet stel, den ande med matforkromet stel. Nogle overfladeridser og mærker. Minimal spor af fremspirende overfladerust.

Moderne kunst og design, 22. august 2017

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK