2023/​13

Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)

Frodigt, grønt bjerglandskab. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 43×48.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 750, 2005 nr. 1677.

Retoucheringer. En reparation/retouchering øverst til højre.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag