2023/13
Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)
Frodigt, grønt bjerglandskab. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 43×48.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 750, 2005 nr. 1677.
Retoucheringer. En reparation/retouchering øverst til højre.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
Vurdering
Hammerslag